cuscinoatelier.pl

Blog tematyczny o domach, wnętrzach i ogrodach

Dom

Czy warto kupić materac sprężynowy do swojej sypialni?

Czy warto kupić materac sprężynowy do swojej sypialni?

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych modeli materacy, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Przed wyborem odpowiedniego podłoża do spania warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami wkładów oraz ich specyfikacją. Do jednych z najpopularniejszych należą materace sprężynowe. Jak są skonstruowane? Czy materac kieszeniowy jest lepszy niż sprężynowy?

Czym jest materac sprężynowy? 

Rozwój technologii sprawił, że na rynku dostępne są nowoczesne modele materacy, które gwarantują wysoki komfort snu. Obecnie produkowane materace sprężynowe to modele, które są lepszą wersją wkładów bonellowych. Konstrukcja podłoże składa się ze sprężyn, które umieszcza się w oddzielnych kieszonkach. To z kolei zapewnia ich pracę, niezależnie od pozostałych sprężyn, co przekłada się na znacznie wyższym komfort wypoczynku. Dzięki temu materace mogą dopasowywać się do kształtu ciała, a ruchy obok śpiącej osoby nie są tak odczuwalne. Jeśli jednak zdecydujemy się na modele sprężynowe, które połączone są wewnątrz drutem, nie uzyskamy już takiej elastyczności punktowej. Skutkować to będzie mniejszą wygodą snu. 

Materac sprężynowy czy piankowy? 

Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że technologie materacy stale się rozwijają, a producenci oferują nowe rozwiązania, mające na celu polepszyć jakość snu. Materace sprężynowe możemy podzielić na bonellowe, kieszeniowe i multipocket. Pierwsze z nich działają powierzchniowo, co oznacza, że pod ciężarem ciała ugina się większa powierzchnia wkładów. Ponadto nie ma w nich stref twardości, a ciężar rozkłada się równomiernie na sąsiednie sprężyny. Materace kieszeniowe i multipocket charakteryzują się sprężynami umieszczonymi w oddzielnych kieszonkach, dzięki czemu mogą one uginać się niezależnie od siebie, co przekłada się na lepszą elastyczność punktową. 

Materace piankowe można z kolei podzielić na modele wykonane z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej oraz z warstwą lateksową. Pianka termoelastyczna dostosowuje się do kształtu ciała pod wpływem wydzielanego przez nie ciepła. Wysokoelastyczna charakteryzuje się również bardzo dobrym dopasowaniem do krzywizny kręgosłupa. Materace z warstwą lateksową dają odczucie miękkiego podłoża, ale możemy także liczyć na zwiększoną dynamikę. Ponadto mają bardzo dobre właściwości antyalergiczne. 

Czy materace piankowe są lepsze od sprężynowych?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli lubimy sprężyste podłoże, to z pewnością materace sprężynowe będą dla nas odpowiedniejsze. Są to wkłady bardzo popularne i stosowane także w obiektach hotelowych, co pokazuje, że odznaczają się dużym komfortem snu. Takie modele z pewnością sprawdzą się w naszych sypialniach i zapewnią nam wygodny wypoczynek oraz zdrowy sen. Wybór odpowiedniego wkładu powinien uwzględniać wiele czynników, takich jak pozycja spania, wzrost, waga i wielkość łóżka. Dzięki dobremu dopasowaniu podłoża będziemy budzić się wypoczęci o poranku i z dobrym samopoczuciem.

Udostępnij