Nauczanie domowe jest alternatywą dla tradycyjnej szkoły. Uczniowie muszą być zapisani do szkoły, ale nie biorą czynnego udziału w zajęciach. Na edukację domową ucznia musi wyrazić zgodę dyrektor szkoły. Dzieci realizują treści programowe i podchodzą raz w roku do egzaminu z każdego przedmiotu. Taki proces muszą pokonać, aby otrzymać świadectwo szkolne. Osoba, która podejmie się procesu nauczania nie musi posiadać wykształcenia pedagogicznego. Najczęściej rola nauczyciela przypada rodzicowi, który bierze odpowiedzialność za swoje dziecko. Starszych uczniów powinno zachęcać się do samodzielnego uczenia. Na nauczanie domowe można zapisać się nawet w połowie roku szkolnego.
Edukacja domowa – zajęcia pozalekcyjne
Rodzice wybierając edukację domową samodzielnie tworzą program i wybierają, jakimi metodami chcą kształtować swoje dzieci. Edukacja każdego dziecka jest zindywidualizowana. Edukacja domowa wydaje się o wiele ciekawsza ze względu na możliwość uczestniczenia w zajęciach kreatywnych. Czas spędzony poza szkołą rozwija pasje i kształtuje wyobraźnię. Zajęcia mają charakter fakultatywny, ich jakość i cele określają opiekunowie. Edukacja domowa dostosowana jest do wieku ucznia, jego naturalnych potrzeb, tym czym się interesuje. Nauczanie jest realizowane zgodnie z zakresem materiału. Współcześnie rodzice korzystają z różnych metod, nie tylko tradycyjnych, ale i nowoczesnych. Internet, rozwój stron edukacyjnych, programów, e-booków lub audiobooków pozwala na naukę według indywidualnych predyspozycji.
Edukacja domowa – wady i zalety
Edukacja domowa posiada wiele zalet. Z edukacji domowej w przeciwieństwie do tradycyjnej szkoły może skorzystać każdy uczeń. Do zalet należy zaliczyć czas poświęcany na naukę i organizację procesu nauczania. Nauka może być o wiele łatwiejsza, ale i przyjemniejsza. Użycie metod i technik odpowiednich do stylu nauczania może przynieść wiele korzyści. Zasoby internetowe mogą rozwijać pasje i wpływać motywująco. W edukacji domowej nie ma rówieśników, którzy negatywnie wpływają na dziecko. Wadą edukacji domowej może być praca samodzielna lub z rodzicem. Pod okiem opiekunów dziecko może zachowywać się inaczej, ponieważ wie, jacy są rodzice i czego oczekują.
Nauczanie w domu
Problem mogą stanowić relacje, których uczniowie uczą się pracując w parach lub grupach. Brak kontaktu dziecka z rówieśnikami na wczesnym etapie, może rzutować na jego przyszłe kontakty. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy w domu jest rodzeństwo, ponieważ istnieje możliwość rozmawiania, interakcji i wzajemnej zabawy. Należy jednak podkreślić, że jest to nadal środowisko rodzinne. Nauka do egzaminów klasyfikacyjnych może stanowić wyzwanie dla nauczania domowego. Pewne zagadnienia mogą sprawić uczniom trudność, co będzie oznaczało poszukiwanie nauczyciela lub osoby, która wyjaśni to w sposób jasny i prosty. W domu istnieje również bardzo dużo rzeczy mogących spowodować dekoncentrację i rozluźnienie. Niestety, co dla jednych stanowi zaletę, dla innych może być wadą. Rodzic, który myśli o edukacji dla dziecka, powinien podjąć tę decyzję świadomie, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw.