Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak wzmocnić skarpę?

Dom Data publikacji - 18 lipca 2023 Autor - Redakcja cuscinoatelier.pl
Jak wzmocnić skarpę


Marzysz o własnym domu w miłej okolicy, ale martwi Cię wzgórze znajdujące się w pobliżu Twojej działki? Boisz się, że ziemia będzie się w przyszłości osuwać. Jest na to sposób. Trzeba odpowiednio ustabilizować zbocze. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak wzmocnić skarpę. 

Wzmacnianie skarpy — skąd się bierze problem?

Jest wiele czynników, które sprawiają, że wzmocnienie skarpy staje się koniecznością. Najczęściej przyczyną jest tutaj zwyczajna erozja gleby. Pod wpływem czynników takich jak wiatr, woda, dochodzi do przemieszczania się cząsteczek ziemi. Niekiedy również prace rolne prowadzone w sąsiedztwie działki powodują erozje. 

Zdarza się też, że konieczność stabilizacja skarpy nie ma związku z inwestycją budowlaną.  Niekiedy zwyczajnie jest to podyktowane dbałością o środowisko. Bywa, że ziemia opadająca ze zbocza stanowi zagrożenie dla siedlisk naturalnych. 

Wzmacnianie skarpy — dostępne na rynku rozwiązania

Często osoby, które stoją przed zadaniem wzmocnienia skarpy, zastanawiają się, jak do całego procesu podejść — jaką technologię wybrać. Idealnie byłoby, gdyby przyroda samodzielnie dokonywała stabilizacji skarpy. To jest zupełnie możliwe, pod warunkiem że powierzchnia skarpy jest porośnięta roślinnością. 

Wtedy rośliny — przede wszystkim ich korzenie — tworzą sieć, która nadaje ziemi zbitą konsystencję — innymi słowy wiąże jej cząsteczki. Dodatkowo warstwa wierzchnia powstające z elementów organicznych takich jak liście, gałęzie i inne materiały organiczne. 

Wyżej przedstawiony wariant jest idealnym scenariuszem. Każdy by chciał, aby jego skarpa w samoistny sposób się regulowała. Wiemy, że najpewniej u Ciebie ta sytuacja nie wygląda tak kolorowo, skoro czytasz ten artykuł. 

Wykorzystanie betonu w rolce

Z bardziej inwazyjnych metod, chcemy w pierwszej kolejności wspomnieć o tym, jak można podejść do wzmacniania skarpy przy użyciu tzw. mat betonowych. Rozwiązania, które wciąż nie jest zbytnio popularne w naszym kraju. Za granicą cieszy się coraz większą popularnością. Mowa o wykorzystaniu tzw. geosyntetycznych mat betonowych Concrete Canvas®.

Mata betonowa jest geosyntetykiem, który w procesie hydratacji tworzy cienką — wykazującą się dużą odpornością na wodę — warstwę betonu. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość aplikacji. Nie wymaga ona korzystania z ciężkiego sprzętu, a 3-osobowa ekipa budowlana jest w stanie w ciągu godziny zabezpieczyć skarpę o powierzchni 200 m².

W przypadku wzmacniania skarpy trzeba wspomnieć, że technologia ta jest przyjazna dla środowiska. Nie występuje tu ryzyko degradacji ekosystemu. 

Wzmocnienie skarpy przy użyciu geosiatki

O wiele bardziej popularną (nie oznacza, że lepszą) metodą na wzmocnienie skarpy jest sięgnięcie po znaną od lat geosiatkę. Montaż w przypadku tego rozwiązania jest nieco łatwiejszy niż przy macie betonowej, jednak ma sporo wad. 

Przede wszystkim wzmocnienie siatki geokratą wykazuje mniejszą skuteczność. Do tego, jest bardziej wymagającym zadaniem z punktu widzenia inżynieryjnego. Jak również geosiatka w większym stopniu jest podatna na uszkodzenia.

Oczywiście przed wyborem odpowiedniej technologii do wzmacniania skarpy, warto rozważyć oba rozwiązania. Może się okazać, że w indywidualnym przypadku geosiatka będzie miała przewagę nad betonem w rolce. 

Jak budować zaufanie w relacjach rodzinnych

Redakcja cuscinoatelier.pl

Witaj na naszej stronie, gdzie znajdziesz inspiracje do tworzenia przytulnego domu i pięknego ogrodu. Odkryj praktyczne porady, ciekawe pomysły i proste rozwiązania, które pomogą Ci uczynić Twoje miejsce wyjątkowym i komfortowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?