Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Wnętrza Data publikacji - 7 sierpnia 2022 Autor - Redakcja cuscinoatelier.pl
style w architekturze wnętrz

Styl boho pojawił się po raz pierwszy w XIX wieku i do dziś fascynuje wielu ludzi. W mieszkaniu w stylu boho można bardzo swobodnie łączyć kolory, wzory i style, co pozwala na uzyskanie wyjątkowego, niepowtarzalnego efektu. Jak zaaranżować mieszkanie w stylu boho (najlepiej niskim nakładem kosztów)?

Styl boho dla niepokornych dusz i osób szukających nieszablonowych rozwiązań

Style w architekturze wnętrz są rozmaite, jednak styl boho niezmiennie od lat budzi w nas wiele emocji. Dzięki niemu możemy uzyskać w pomieszczeniu artystyczny efekt, co sprawia, że jest on wprost stworzony dla miłośników sztuki. W takim pomieszczeniu czujemy się lekko i swobodnie. Ułatwia nam ono zachowanie pogody ducha.

Korzenie stylu boho sięgają XIX wieku i są związane z paryską cyganerią artystyczną (tworzyli ją ówcześni poeci, malarze i aktorzy). Tworzyli oni sztukę, którem celem było odejście od konwenansów i szukanie inspiracji w kulturze ludowej.

Jakie cechy są charakterystyczne dla mieszkań w stylu boho

Mieszkania urządzone w stylu boho mogą prezentować się odmiennie, jednak znajdziemy w nich pewne cechy wspólne. Jedną z nich jest z pewnością nawiązywanie do kultury etnicznej, a zwłaszcza afrykańskiej. W pomieszczeniach takich często można zauważyć afrykańskie rzeźby, obrazy, tkaniny z frędzlami, perskie dywany. Powszechnie spotykane są materiały naturalne – a zwłaszcza drewno, miedź, glina, len czy wełna. Mieszkania w stylu boho zachwycają naturalnymi, czerpiącymi z natury kolorami. Wnętrza te są niebanalne, a jednocześnie bardzo przytulne.

Styl boho wyklucza symetrię czy dokładne zaplanowanie przestrzeni. Bardzo dużą rolę odgrywa tu artystyczny nieład. W mieszkaniach typu boho możemy obserwować swobodne łączenie rozmaitych stylów (często spotykane jest łączenie stylu boho ze stylem skandynawskim, który kojarzy się z lekkością i użytecznością).

Styl boho – mieszkanie z duszą dla osób praktycznych

Aranżując mieszkanie w stylu boho możemy stworzyć prawdziwe pomieszczenie z duszą. Możemy zgromadzić w nim rozmaite, piękne i wiekowe przedmioty, które pozornie zupełnie do siebie nie pasują, jednak razem dają wyjątkowy, magiczny efekt. Choć styl paryskiej bohemy kojarzy się nam przede wszystkim z artyzmem, może przypaść do gustu także osobom oszczędnym i praktycznym. Urządzenie mieszkania w tym stylu może pochłonąć fortunę (jeżeli elementami jego wyposażenia będą dzieła sztuki) lub całkiem nieduże pieniądze.

Jeżeli jesteśmy oszczędni i nie chcemy (lub w danym momencie nie możemy sobie pozwolić) kupować drogich mebli i dekoracji, dobrym pomysłem może okazać się urządzenie mieszkania w stylu boho. Na styl ten składa się wiele pozornie niepasujących do siebie elementów, których w innych modelach aranżacyjnych nie moglibyśmy ze sobą zestawiać. Dzięki temu możemy wykorzystać stare meble i tkaniny. Wyposażenia dla takiego mieszkania możemy szukać w sklepach z używanymi przedmiotami, a także na pchlich targach (gdzie przy odrobinie starań możemy nabyć za grosze prawdziwe perełki).

BROWARMIA

Jak budować zaufanie w relacjach rodzinnych

Redakcja cuscinoatelier.pl

Witaj na naszej stronie, gdzie znajdziesz inspiracje do tworzenia przytulnego domu i pięknego ogrodu. Odkryj praktyczne porady, ciekawe pomysły i proste rozwiązania, które pomogą Ci uczynić Twoje miejsce wyjątkowym i komfortowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?