Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak urządzić pokój dziecka? Sprawdź krótki poradnik

Dom Data publikacji - 6 sierpnia 2022 Autor - Redakcja cuscinoatelier.pl
jak urządzić pokój dziecka

Urządzenie pokoju dziecka nie jest łatwym zadaniem. Podczas urządzania pokoju musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii dotyczących między innymi bezpieczeństwa i estetyki. Na szczęście mamy do dyspozycji wiele materiałów i sprzętów, dzięki którym możemy zorganizować pokój dopasowany do oczekiwań dziecka. Jak urządzić pokój dziecka? W naszym poradniku możesz znaleźć inspirację.

Co jest najważniejsze?

Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa w pokoju dziecka. Musimy mieć na uwadze to, że nasze dziecko może czasem zachować się w sposób nie do końca przemyślany. Dlatego trzeba zadbać o to, żeby ciężkie elementy wystroju wnętrza były odpowiednio zabezpieczone. Podczas wyboru wyposażenia unikajmy ostrych krawędzi i zakończeń. Wystrój należy również zaplanować w taki sposób, żeby wszystkie powierzchnie, meble i akcesoria były łatwe do czyszczenia. Dzięki temu będzie można zapobiec długotrwałemu osadzaniu się kurzu, a wraz z nim groźnych dla dziecka drobnoustrojów.

Jaka kolorystyka w pokoju dla dziecka?

Jeszcze kilkanaście lat temu w modzie było stosowanie jaskrawych kolorów. Obecnie odchodzi się od tego trendu. Popularne jest stosowanie stonowanej kolorystyki, która będzie wpływać pozytywnie na emocje dziecka. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby eksperymentować z kolorami. Nie trzeba trzymać się jednej tonacji, gdyż taki pokój będzie po prostu nudny. Urozmaiceniem mogą być nalepki na ścianę, które można dowolnie zmieniać bez konieczności odnawiania całego pokoju.

Uczymy dbania o porządek

Dziecko musi uczyć się dbania o porządek od najmłodszych lat. Warto więc postarać się o odpowiednie pojemniki i kontenery, dzięki którym będzie można łatwo schować zabawki. Pojemniki takie nie muszą być szczelnie zamykane. Ich podstawową funkcją powinno być przyzwyczajanie dziecka do odkładania swoich rzeczy w jedno miejsce. Takie samo rozwiązanie można zastosować w przypadku drobnych akcesoriów, na przykład przyborów do pisania i malowania.

Jakie meble są niezbędne?

Wszystkie dzieci szybko rosną. Wraz z wiekiem zmieniają się również potrzeby dziecka. Dlatego zakup mebli należy planować w dłuższej perspektywie. Co powinno się znaleźć w pokoju dziecka? Podstawowym meblem jest łóżko. Powinno ono zapewnić odpowiedni komfort dziecku w dzień i w nocy. Istotnym elementem jest również szafa. Nie należy zapomnieć o meblach niezbędnych do rozwijania kreatywności dziecka. Młodsze dzieci mogą używać stolika do wygodnego rysowania i rozwijania innych pasji. Dla dziecka w wieku szkolnym niezbędne będzie biurko. Pamiętajmy o odpowiednim doświetleniu mebli służących dziecku do pisania i rysowania.

Gdzie szukać inspiracji?

Wystrój pokoju dziecka powinien zachęcać do kreatywności. Jednak tej kreatywności może zabraknąć rodzicom podczas szukania inspiracji. Na szczęście do dyspozycji jest Internet. Mamy tam tysiące filmów i zdjęć z tematyki wystroju wnętrz, dzięki którym możemy znaleźć ciekawe i niebanalne pomysły. Pamiętajmy jednak, żeby skonsultować się z naszym dzieckiem. To jest jego pokój i musi czuć się w nim dobrze.

PRACOWNIAFORMA

Jak budować zaufanie w relacjach rodzinnych

Redakcja cuscinoatelier.pl

Witaj na naszej stronie, gdzie znajdziesz inspiracje do tworzenia przytulnego domu i pięknego ogrodu. Odkryj praktyczne porady, ciekawe pomysły i proste rozwiązania, które pomogą Ci uczynić Twoje miejsce wyjątkowym i komfortowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?