Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Urządzanie małego ogrodu – co czym musisz pamiętać?

Ogród Data publikacji - 7 sierpnia 2022 Autor - Redakcja cuscinoatelier.pl
inspiracja ogrodu

Trzeba uczciwie przyznać, że urządzanie małego ogrodu nie jest zadaniem łatwym i wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Architekci krajobrazu przekonują jednak, że to możliwe. Mały ogród musi być starannie zaplanowany. Nie ma w nim miejsca na improwizację. Od czego więc powinniśmy zacząć?

Analiza warunków w naszym ogrodzie

Zanim w ogóle zaczniemy się zastanawiać jak urządzić mały ogród, powinniśmy dokładnie przeanalizować warunki jakimi dysponujemy. Oznacza to, że musimy sprawdzić jaką mamy glebę, upewnić się czy ogród przez większość dnia jest zacieniony czy nasłoneczniony. Ważne są rośliny w nim rosnące, których nie chcemy się pozbywać, a nawet rośliny, które rosły w poprzednich sezonach (często zdarza się, że nie można sadzić pewnych rodzin roślin na tym samym stanowisku częściej niż raz na kilka lat – jeżeli postąpimy wbrew tej zasadzie będą one w większym stopni narażone na szkodniki i choroby typowe dla danej rodziny).

Jeżeli mamy w pobliżu sąsiadów, koniecznie porozmawiajmy z nimi o ich ogrodzie. Zapytajmy z jakimi szkodnikami i chorobami mają najczęściej do czynienia. Jest to ważna informacja, gdyż szkodniki żerujące na roślinach nie znają pojęcia granic działek i prawdopodobnie zaatakują też i u nas.

Zastanówmy się jakie są nasze potrzeby

Ważne jest, żeby dobrze zastanowić się jakie są nasze potrzeby dotyczące ogrodu. Czy zamierzamy sadzić w nim przede wszystkim warzywa czy też bardziej zależy nam na dekoracyjnych kwiatach. Dobrze jest wypisać na kartce papieru wszystkie rośliny, które nas zainteresowały. Następnie dowiedzmy się jakie są ich wymagania jeżeli chodzi o uprawę. Jeśli podobają się nam rośliny, które potrzebują stanowiska intensywnie nasłonecznionego, a nasz ogród znajduje się w cieniu – niestety musimy z nich zrezygnować. Gdy jesteśmy zainteresowani ogrodem pełnym kwiatów, musimy być świadomi, że ich okres kwitnienia jest ograniczony w czasie. Żeby cieszyć się pięknie ukwieconym ogrodem, powinniśmy kupować takie gatunki, które kwitną po sobie (lub takie, które powtarzają kwitnienie). W przypadku, gdy mamy już kwiaty, które przekwitają w lipcu, obowiązkowo zaopatrzmy się w gatunki zakwitające dopiero w sierpniu.

Bardzo ważne jest, żeby upewnić się czy rośliny, które chcemy posadzić w małym ogrodzie tolerują swoje towarzystwo. Ogrodnicy zalecają sadzenie w pobliżu jednych gatunków, odradzają łączenie innych. Istotną kwestią jest też czas jaki możemy poświęcić na pielęgnację naszego ogrodu. Osoby, które większość dnia są poza domem, a z pracy wracają tak zmęczone, że niekiedy zdarza się im zapomnieć o podlewaniu, powinny kupować tylko rośliny, które nie są wymagające w uprawie.

Szukajmy inspiracji

Szukajmy inspiracji wokół siebie i w magazynach dla ogrodników. Inspiracja ogrodu bardzo ułatwi nam zadanie. Jeżeli będziemy wiedzieć, że naszym marzeniem jest zielony ogród z drzewkami iglastymi i dużą ilością białych kwiatów, będziemy mogli szukać takich gatunków roślin, które spełnią te kryteria, a jednocześnie będą w stanie rosnąć obok siebie.

OPALOWO

winda

Redakcja cuscinoatelier.pl

Witaj na naszej stronie, gdzie znajdziesz inspiracje do tworzenia przytulnego domu i pięknego ogrodu. Odkryj praktyczne porady, ciekawe pomysły i proste rozwiązania, które pomogą Ci uczynić Twoje miejsce wyjątkowym i komfortowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?