Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak odnowić elewację niewielkim kosztem?

Lifestyle Data publikacji - 19 listopada 2022 Autor - Redakcja cuscinoatelier.pl
Jak odnowić elewację


Elegancki wygląd elewacji domu zachęca do spędzania czasu w przydomowym ogrodzie. Niestety po okresie jesienno-zimowym na ścianach można zauważyć mało estetyczne ślady. Można je próbować wyczyścić gorącą wodą, jednak nie zawsze daje to pożądany rezultat, a nawet może doprowadzić do powstawania pęknięć. Dlatego w wielu przypadkach renowację ścian warto przeprowadzić przy użyciu farby elewacyjnej. Za jej pomocą można szybko zmienić estetykę domu bez konieczności ponoszenia dużych kosztów.

Różne farby elewacyjne

Na rynku dostępne są farby elewacyjne w wielu odmianach. Mają różne kolory, a także przeznaczone są do innych typów powierzchni. Podczas wybierania najlepszej farby należy zapoznać się z jej podstawowymi zaletami oraz warunkami nakładania na elewację. Od prawidłowej aplikacji farby zależy trwałość powłoki, w tym poziom zabezpieczenia przed zabrudzeniami i negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego. W ten sposób możliwe jest uzyskanie estetycznego wyglądu domu, który nie będzie musiał być ponownie malowany przez długi czas.

Popularne farby akrylowe

Do odnawiania elewacji najczęściej wykorzystywane są farby akrylowe. Są dostępne w niskich cenach i w wielu wariantach kolorystycznych. Można je nakładać zarówno na tynki cementowe, wapienne, jak również powierzchnie betonowe i silikatowe. Mają niską paroprzepuszczalność, są natomiast odporne na zanieczyszczenia oraz zmienne warunki pogodowe. Mogą posiadać dodatki w postaci substancji eliminujących rozwój glonów i porostów, choć nie jest to regułą wśród wszystkich producentów.

Trwałe farby silikonowe

Do renowacji domów często stosowane są farby elewacyjne silikonowe. Nie pochłaniają wody i są mało podatne za zabrudzenia. Za ich pomocą można uzyskać matową powierzchnię, która jest w dużym stopniu odporna na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, w tym niskich temperatur. Farba elewacyjna silikonowa jest polecana do malowania większości materiałów, w tym tynków cementowych, cienkowarstwowych, a także pokrywania cegieł ceramicznych i betonu.

Zewnętrzne farby silikatowe

Przy odnawianiu domu warto zainteresować się także farbami silikatowymi. Wiążą się trwale z podłożem, dlatego są trudne do usunięcia. Powłoka nie elektryzuje się, jest odporna na szkodliwe działanie promieni słonecznych i ogranicza rozwój pleśni. Farby elewacyjne silikatowe nie powinny być jednak nakładane na tynk silikonowy i akrylowy, dlatego ich zastosowanie jest ograniczone.

Sposób nakładania farby na elewację

Niezależnie do wyboru rodzaju farby, powłoka powinna być zawsze nakładana zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi w instrukcji obsługi. Należy zwrócić uwagę na optymalną temperaturę otoczenia oraz czas schnięcia pojedynczej warstwy. Podczas malowania powinna być pokryta od razu cała powierzchnia elewacji tak, aby poszczególne części ściany nie różniły się i miały ten sam odcień. Pracę można wykonać zarówno tradycyjnym pędzlem, wałkiem, jak i pistoletem natryskowym. Dodatkowo należy pamiętać o osłonięciu rąk i oczu.

Farby elewacyjne to jeden z najtańszych sposobów odnowienia budynku. Za ich pomocą można szybko zmienić kolor ścian i dostosować je do innych elementów wyposażenia domu lub ogrodu. Wybór optymalnej farby zapewni estetyczny wygląd budynku i zabezpieczenie ścian przed szkodliwym działaniem deszczu, śniegu, a także niskich temperatur. W ten sposób dom może mieć zawsze elegancki wygląd, niezależnie od bieżącej pory roku.

 

winda

Redakcja cuscinoatelier.pl

Witaj na naszej stronie, gdzie znajdziesz inspiracje do tworzenia przytulnego domu i pięknego ogrodu. Odkryj praktyczne porady, ciekawe pomysły i proste rozwiązania, które pomogą Ci uczynić Twoje miejsce wyjątkowym i komfortowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?