Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Sterowniki PLC – rodzaje i wykorzystanie

Lifestyle Data publikacji - 23 czerwca 2023 Autor - Redakcja cuscinoatelier.pl
Sterowniki PLC

Sterownik PLC, pomimo swoich niewielkich wymiarów, ma – dosłownie i w przenośni, wielką moc. Takiego rodzaju komponent można bowiem określić minikomputerem, który umożliwia programowanie procesów sterowania urządzeniami (w ramach automatyzacji przemysłowej). Jakiego rodzaju sterowniki PLC dostępne są w użyciu i jak są wykorzystywane?

W telegraficznym skrócie – czym są sterowniki PLC i jak działają?

Sterowniki PLC, czyli programowalne sterowniki logiczne to urządzenia oparte na konstrukcji mikroprocesorowej. Wraz z rozwojem technologicznym elementy tego rodzaju stały się wygodniejszym, bardziej funkcjonalnym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż dość skomplikowane i wymagające wykorzystania wielu różnych komponentów obwody przekaźnikowe. Pozwoliły przy tym na znaczne uproszczenie projektowania i uruchamiania procesów automatyzacji, głównie w przemyśle.

Sam sterownik PLC zbudowany jest z różnych podzespołów. „Mózgiem” jest w tym wypadku mikroprocesor, będący jednostką sterującą (centralną). Współpracują z nim kolejne elementy takie, jak moduł zasilania, moduł komunikacji, pamięć wewnętrzna, a do tego szereg wyjść i wejść (analogowych i cyfrowych).

Prawidłowe działanie mikroprocesora uzyskuje się poprzez programowanie sterowników PLC. Służą do tego specjalne języki, w których programista koduje wybrany algorytm odpowiadający za określoną funkcję sterowania. 

Rodzaje sterowników PLC

Zasadniczo sterowniki PLC można podzielić na dwie główne grupy, opierając się o ich cechy konstrukcyjne. Pierwszą stanowią sterowniki kompaktowe (o stałej liczbie modułów, co wpływa na brak możliwości dalszego rozbudowywania takiego urządzenia). Drugą kategorię tworzą natomiast modułowe sterowniki PLC.

W przypadku drugiego wariantu sterownik PLC może być, w razie takiej potrzeby, rozszerzany o kolejne moduły, co z kolei może wpływać na jego funkcjonalność, a użytkownikowi zapewnia znaczną swobodę wykorzystania możliwości znajdującego się wewnątrz mikroprocesora. W przypadku modułowych sterowników PLC również mówić można o kolejnym podziale, to jest na sterowniki z wyjściem przekaźnikowym, triaka lub tranzystorowym.

Sterowniki PLC w obu wskazanych wariantach, czyli zarówno kompaktowe, jak i modułowe oferowane są przez różnych dostawców precyzyjnego sprzętu do automatyki przemysłowej. Bogatą ofertę zapewnia na przykład dystrybutor: sabur.com.pl.

Jak i gdzie wykorzystywane są sterowniki PLC?

Chociaż przyjęła się opinia, że sterowniki PLC spotykane są głównie w przemyśle to warto podkreślić, że z tego rodzaju rozwiązaniami z zakresu automatyki spotkać można się również w życiu codziennym – na przykład w różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej, takich jak centra handlowe, dworce kolejowe czy lotniska. Za pomocą sterowników PLC obsługiwane są ponadto instalacje miejskie, chociażby oświetlenia ulicznego.

Ze względu na swoje niewielkie wymiary idące w parze z wydajnym działaniem i bardzo szeroką funkcjonalnością, sterowniki PLC są obecnie stosowane także w warunkach zupełnie odbiegających od tych przemysłowych! Mowa tu o możliwości wykorzystywania komponentów mikroprocesorowych także w instalacjach typu inteligentny dom (smart home), w przypadku których sterowniki PLC odpowiadają za poprawne ustawianie (uruchamianie i wyłączanie) instalacji klimatyzacyjnych, domowej wentylacji, ogrzewania czy też oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego.

 Materiał zewnętrzny

Jak budować zaufanie w relacjach rodzinnych

Redakcja cuscinoatelier.pl

Witaj na naszej stronie, gdzie znajdziesz inspiracje do tworzenia przytulnego domu i pięknego ogrodu. Odkryj praktyczne porady, ciekawe pomysły i proste rozwiązania, które pomogą Ci uczynić Twoje miejsce wyjątkowym i komfortowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?